Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  IV Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki"


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Fotografia w wydaniu cyfrowym nie liczy sobie – jak mogłoby się wydawać – 5 czy 10 lat, lecz istnieje już od ponad ćwierć wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

IV Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki"
Dodał: Przemysław Imieliński 26.10.2007
W dniach 26–28 października 2007 roku odbędzie się IV Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki". Zapraszamy na ten wyjątkowy festiwal, podczas którego odbędą się: wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Drużbickiej "Sacrum i profanum Ziemi Obiecanej", pokazy filmów i slajdów podróżniczych oraz prelekcja edukacyjna Marcina Sienki na temat zjawisk zaćmień Słońca i Księżyca "Tam, gdzie znika Słońce". To jednak nie wszystkie atrakcje tej imprezy...


Jak co roku, w ostatni weekend października Racibórz stanie się na trzy dni mekką polskich podróżników. W tym roku Raciborski Festiwal Podróżniczy "WIATRAKI" odbywać się będzie już po raz czwarty. Organizatorzy, starając się być co roku lepsi, przygotowali dla widzów i gości (a także szkół) serię spotkań z wybitnymi osobowościami polskiego świata podróżniczego. Głównym elementem imprezy będą cykle przepięknych "slajdowisk", dzięki którym odbędziemy niezapomnianą podróż dookoła świata. W programie znalazły się także wybór doskonałych filmów o tematyce górskiej i mnóstwo atrakcji towarzyszących oraz koncerty zespołów "Żywiołak" i "Habakuk".
 
Serdecznie zapraszam Was do uczestnictwa w festiwalu, tym bardziej, że wstępna na niemal wszystkie imprezy jest bezpłatny. Osobowości gości, których udało się zaprosić organizatorom są tego warte. Prawdziwe odkrywanie świata, zdobywanie tajemnic Tybetu, pionierskie wyczyny i wybitna odwaga – przez te trzy dni przestaną być książkowymi frazesami...

Aleksandra Drużbicka – "Sacrum i profanum Ziemi Obiecanej"
Podczas festiwalu zainaugurowana zostanie działalność "Galerii na Końcu Świata" Stowarzyszenia Artystów i Podróżników "Grupy Rosynant". Inaugurację uświetni wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Drużbickiej "Sacrum i profanum Ziemi Obiecanej", który odbędzie się w piątek 26 października o godzinie 17:00 w Domu Kultury "Strzecha", przy ul. Ks. Londzina 38, I piętro.

Program IV Festiwalu Podróżniczego "Wiatraki"
Piątek, 26 października 2007 roku – DK "Strzecha"
 
9:00 – Marcin Sienko: Tam, gdzie znika słońce

Zaćmienie Słońca, fot. Marcin Sienko.

Gościem bloku szkolnego będzie słynny "łowca zaćmień", który przemierza cały świat dokumentując zaćmienia Słońca i Księżyca oraz inne ciekawe zjawiska astronomiczne. Jego prelekcja będzie nie tylko podróżą po całej kuli ziemskiej i wielkim widowiskiem astronomicznym, ale także wyjątkową lekcją astrofotografii…
 
11:00 – Arun Milcarz: Afryka Maraton
Arek (w Afryce zwany Arunem) to jednostka, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Za wyprawę, o której opowie otrzymał w roku 2005 statuetkę Kolosa w kategorii "Podróże". Przebył samotnie Afrykę z południa na północ, najmniej popularnymi szlakami, w niemal niewyobrażalnie trudnych warunkach, z wykorzystaniem minimum środków finansowych. Z wyprawy udało mu się nawet nakręcić film… Niektórzy twierdzą, że jego sposób podróżowania jest zbyt ryzykowny, by pokazywać go w celach edukacyjnych. My jesteśmy odmiennego zdania.
 
18:00 – Marek Kalmus: Wokół świętego jeziora Manasarowar i góry Kailas w Tybecie
Któż inny, jak nie tybetolog, wybitny znawca (praktyk z bagażem kilkudziesięciu wypraw i doświadczeniem około trzech lat spędzonych w Tybecie) i przyjaciel Tybetu, dodatkowo prekursor medycyny chińskiej i tybetańskiej w Polsce mógłby lepiej opowiedzieć nam o magii i szarej rzeczywistości Tybetu? Razem z Markiem odwiedźmy najświętsze miejsca w Tybecie, poznamy też wiele jego tajemnic, legend i mitów.
 
19:30 – Kamil Michnol: RTW – samotna podróż dookoła świata
Głównym celem wyprawy Kamila było "okrążyć świat raz jeszcze" śladami pierwszych polskich trampów: Tadeusza Perkitnego i Leona Mroczkiewicza. W 1926 r. dwaj absolwenci poznańskiej uczelni wyruszyli w trzyletnią, szaloną podróż dookoła świata, finansując ją pracując w przeróżnych miejscach i wykonując setki zawodów. Przez Amerykę Południową, Japonię, Indochiny, Afrykę i w końcu Europę zatoczyli pętlę wokół globu. Kamil postanowił skonfrontować miejsca, które odwiedzili Perkitny i Mroczkiewicz ze współczesną rzeczywistością. Poza celem głównym, Kamil chciał dotrzeć do miejsc na wszystkich 7 kontynentach, które szczególnie związane są z polskim odkrywcami. Chciał odwiedzić m. in. Australię, jaką widział Strzelecki, Afrykę samotnego rowerzysty Nowaka, miejsce pochówku Kubarego w Oceanii, dzielnicę Polonia w indonezyjskim Medanie, śląską osadę Panna Maria w USA i wiele innych miejsc związanych z Polsk.
 
21:00 – koncert zespołu "Żywiołak"
O "Żywiołaku" trudno pisać cokolwiek, poza tym, że jest rewelacyjny. Tego, co dzieje się na ich koncertach nie da się opisać w prosty sposób. To trzeba po prostu przeżyć. Zbyszek Hołdys, określił ich jako najlepszy polski zespół i jedyny, który warto pokazywać za granicą. "Kiedy gra 'Żywiołak', burzą się mury i pękają ściany" – rzekł wyżej wymieniony. Organizatorzy dodają jeszcze, że "nie tylko te fizyczne…” . Zapytacie, jaki to rodzaj muzyki? Sami mówią na to "bio-metal". Zdaniem wielu fnów to zaklęte w muzyce prasłowiańskie moce, duchy i demony. Jedyne i niepowtarzalne!

Sobota, 27 października 2007
13:00 – 15:00 – Wyścig slajdów podróżniczych
 
Agnieszka Stryczek i Paweł Chudzicki: Citroenem do Timbuktu
W marcu tego roku udaliśmy się w podróż do Afryki Zachodniej. Wróciliśmy w połowie maja. Podróż był ostatnią drogą Citroena BX ( rok prod. 1991). Przejechaliśmy przez Maroko, Mauretanię, Mali (tam sprzedaliśmy autko) i dalej udaliśmy się lokalnymi środkami transportu do Senegalu i Gwineii Bisau…
 
Kaja Konarska: Egipt
 
Jakub Brzostowski: Australia – wielki kraj kontrastów
Australia to szósty pod względem wielkości kraj świata zróżnicowany pod względem klimatycznym. Podczas prezentacji zobaczymy zdjęcia z różnych regionów tego kraju. Slajdy ukażą różne miasta Australii, góry, pustynie oraz niektóre fragmenty wybrzeża.
 
15:00 – Arun Milcarz: Czad – góry Tibesti: samotnie, a jednak w tłumie
Kolejna szalona wyprawa laureata Kolosa sprzed dwóch lat do Afryki. Tym razem Arun dotarł w pasmo gór Tibesti. Dramatyczne zdarzenia: próba przewrotu podczas wyborów prezydenckich, kucie studni za jedzenie i pobyt w areszcie w Zuarke (północny Czad) uświadomiły mu jak bardzo płynna jest granica między tym, co ważne, a tym co nie i jak szybko nasza europejskość rozpuszcza się w temperaturze 50 stopni. "Siedziałem w areszcie, leżałem, jadłem, spałem i czekałem, czekałem, czekałem…".
 
16:00 – Michał Kochańczyk: Tajemniczy świat tepui
Na początku października 2002 roku wyruszyła do Wenezueli wyprawa naukowo-eksploratorska, której celem było wejście na szczyt tajemniczego płaskowyżu w niedostępnej dżungli, na którym nie stanęła jeszcze noga człowieka...
 
Tepui to wielkie płaskowyże i góry stołowe w południowej części Wenezueli, rozciągające się wzdłuż granicy brazylijskiej od Kolumbii po Gujanę. Roślinność, wszelkie stworzenia żyjące na wierzchołkach tepui, odizolowane kilkusetmetrowymi, pionowymi ścianami, ewoluowały w odmienny sposób niż otoczenie. Przez miliony lat nie było komunikacji genetycznej między płazami, gadami, niektórymi stawonogami, żyjącymi na górze i na dole. Na kilkaset tepui zbadano dotychczas kilkanaście. Uczestnicy wyprawy zdecydowali się dostać na szczyt płaskowyżu po prawie kilometrowej ścianie klasyczną metodą, zakładając liny poręczowe. Zupełną nowością w Ameryce Południowej było też zastosowanie motolotni, startującej i lądującej na wodzie.
 
17:00 – Piotr Opacian: Życie w kajaku

Amazonia, fot. Piotr Opacian.

Jeden z czołowych kajakarzy naszego kraju, szczycący się największymi dokonaniami w dziedzinie kajakarskiej eksploracji, opowie nam o różnych formach kajakarstwa, które uprawia i do którego będzie chciał nas przekonać. Podczas pokazu zobaczymy zdjęcia z wyprawy eksploracyjnej w górę leżącej w sercu boliwijskiej dżungli Rio Madidi (za tę wyprawę został uhonorowany Kolosem 2005 – najbardziej prestiżową nagrodą świata podróżniczego), z najnowszej wyprawy na górny odcinek Leny oraz… z turystycznych wypadów kajakowych na szkiery w okolicach Sztokholmu. Jednym słowem – przegląd wszelkich możliwości i technik kajakarskich plus wyciąg z kajakarskiego życiorysu autora.
 
18:00 – Andrzej Urbanik: W górach jest wszystko co kocham
Andrzeja Urbanika, uchodzącego za guru polskich globtroterów (to on rozpoczął przed niemal 30 laty modę na tułaczki po świecie i późniejsze pokazy slajdów, jest szefem Travelbitu, organizuje OSOTT’y, wydaje kolejne tomy "Przez Świat"), poznamy w przekrojowej prezentacji opowiadającej o górach, które przeszedł. A przeszedł ich wiele. Na wszystkich kontynentach i wielu wyspach.
 
20:00 – Koncert zespołu Dikanda
Koncerty "Dikandy" to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim.
 
Zespół koncertował już w azjatyckiej części Rosji, w Indiach i w większości krajów Europy. Brali udział w wielu festiwalach, m.in.: Montreux Jazz Festival, Sziget Festival (Budapest), Rudolstadt i dwukrotnie na Festiwalu opolskim. Zyskali popularność i wielką sympatię publiczności w wielu krajach Europy Zachodniej, w szczególności Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Więcej na www.dikanda.com.
 
22:00 – 01:00 – Nocny Blok Filmów Górskich (sala kameralna)
Projekcję poprowadzi Zbyszek Piotrowicz – dyrektor Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

Niedziela, 28 października 2007
 
15:00 – Blok filmów górskich
Prowadzi Zbyszek Piotrowicz – dyrektor Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.
 
18:00 – Rafał i Magda Stempscy / Hydroplanet.pl: Mongolia kajakiem – na szlaku rzeki Egijn Gol
Mongolia budzi u większości podobne skojarzenia: bezkresne stepy, pustynie, pasterze mieszkający w jurtach, no i oczywiście konie. Nasi goście, patrząc na mapę Mongolii okiem fanatycznych kajakarzy, dostrzegli co innego: gęstą sieć niebieskich nitek i plam – rzeki i jeziora. Jak na fanatyków przystało, szukali największej rzeki (Selenga) oraz największego jeziora (Chubsuguł). Znaleźli też rzekę Egijn Gol, która łączy te dwa mongolskie "naj"…
 
19:00 – Dominik Bac, Sławomir Skalmierski, Jacek Wacławski (załoga S/Y "Stary"): Najtrudniejszy Szlak Żeglarski: North-West Passage
Usłyszymy historię wyprawy przez Przejście Północno-Zachodnie – jedną z najtrudniejszych żeglarskich tras na świecie. Załoga jachtu s/y "Stary", której projekt został wyróżniony nagrodą im. Andrzeja Zawady, jako najmłodsza w historii pokonała trasę z Atlantyku na Pacyfik przez Arktykę. Trasa rejsu wiodła z Zachodniej Grenlandii, przez Arktykę Kanadyjską i północne, intensywnie zalodzone wybrzeża Alaski. W drodze powrotnej, na Północnym Pacyfiku, załoga w czasie silnego sztormu przeżyła wywrotkę jachtu. Wyprawa obfitowała także w inne wydarzenia: jej uczestnicy w czasie pobytu w Arktyce latali na paralotni nad lodowcami, wspinali się na góry lodowe, nurkowali. Rejs przez Przejście Północno-Zachodnie był częścią wyprawy wokół Ameryki Północnej, która zakończyła się w sierpniu tego roku. Podczas spotkania posłuchamy relacji z wyprawy, zobaczymy slajdy Dominika Baca i obejrzymy świetny film, traktujący nie tyle o samej ekspedycji (która miała miejsce 100 lat po pokonaniu szlaku przez Amundsena), co o sile marzeń, które można spełnić..

Więcej informacji: www.wiatraki.rosynant.pl

Zobacz także:
Konkurs Sony World Photography Awards, Cannes 2008
2007 – Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich – wystawa
XVII Krajowy Salon Fotografii Artystycznej Żary '2007
Lowepro Primus AW – dający szybki dostęp do sprzętu plecak dla fotoreporterów
Photostage – darmowy kreator pokazów slajdów
Wystawa zdjęć Fransa Lantinga odwiedzi kilka krajów Europy
"5 Klatek" – wydanie specjalne
Wojna w Iraku i Afganistanie oczami fotografów Agencji VII
Solar Handy Charger – słoneczna ładowarka Ansmanna
Fotografie dokumentujące wpływ zmian klimatycznych na lodowiec
Pomóż szerpankom!
Gigapan dla każdego!
43. Studencki Festiwal Piosenki – akredytacje dla fotoreporterów i dziennikarzy
Najchętniej fotografujemy bliskich i krajobrazy
Startuje World Press Photo 2007
3. edycja konkursu fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta!

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.294s.