Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Czego nie wolno. Etyka w fotoreportażu


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Nazwa "Cztery Trzecie" nie ma nic wspólnego z proporcjami boków obrazu rejestrowanego przez matryce aparatów należących do tego systemu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Czego nie wolno. Etyka w fotoreportażu
Dodał: Marcin Pawlak 17.11.2011
Gdańska Galeria Fotografii, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Fundacja Młodego Kina oraz Polska Akcja Humanitarna zapraszają do udziału w wernisażu wystawy fotografii reportażowej oraz debacie pod wspólnym tytułem "Czego nie wolno. Etyka w fotoreportażu".


Jan Grabek – Polska. Ziemia Obiecana?
Olga Mielnikiewicz – Afganistan-poza stereoptypami
Wystawa zawiera blisko siedemdziesiąt fotografii reportażowych dokumentujących trudne warunki życia w wyniszczonym wojną Afganistanie i ubogich ośrodkach dla uchodźców w Polsce. Prezentowane prace są idealnym kontekstem dla refleksji nad etyczną stroną tworzenia fotografii reporterskiej. Szczególnie ciekawym jest fakt pracy fotoreporterów działających na zlecenie organizacji pomocowych, przykładem bardzo świadomie prowadzonej polityki w tym zakresie jest działalność Polskiej Akcji Humanitarnej.


O zagadnieniach związanych z tym tematem i o istnieniu kodeksu postępowania w zakresie informowania i przedstawiania w obrazach innych krajów opowiedzą dnia 23.11.2011 autorzy fotografii Olga Mielnikiewicz i Jan Grabek w rozmowie z trójmiejskimi fotoreporterami prasowymi w debacie pt.: Czego nie wolno. Etyka w fotoreportażu. Rozmowę poprowadzi reżyser Przemek Młyńczyk (dyrektor festiwalu Euroshorts ), który odniesie się także do kwestii etyki w reklamie filmowej.
 
Otwarcie wystawy połączone z wernisażem nastąpi 22.11.2011 o godz. 19:00.

O wystawie
Wystawa fotografii Olgi Mielnikiewicz, podróżniczki i edukatorki, skupia się na ludziach i przyrodzie Afganistanu. Autorka spędziła blisko rok na misji edukacyjnej PAH i blisko współpracowała z mieszkańcami tego wyniszczonego wojną i naznaczonego piętnem terroryzmu kraju. Wśród jej fotografii wiele jest portretów dzieci i kobiet ale także surowej natury. Powagę i dramatyczne napięcie zarejestrowanych scen łagodzą barwne odcienie codzienności, bazary, wnętrza domów i strojów. Podtrzymywane choćby w namiastce jako wspomnienie świetności Afganistanu. Zdjęcia które prezentuje na wystawie, zostały wykonane podczas pobytu w Afganistanie w 2008-2009 r. podczas pracy i w czasie wolnym, w Kabulu oraz górskich wioskach w prowincjach Parwan, Kapisa, Pandższir za zgodą fotografowanych osób.

Afganistan poza stereotypem, fot. Olga Mielnikiewicz

Ciekawym kontekstem dla prezentacji Mielnikiewicz, są czarno-białe losy przypadkowych mieszkańców Polski w pracach Jana Grabka. Cykl fotograficzny Polska.Ziemia Obiecana? prezentuje realia życia przymusowych emigrantów w naszym kraju. Przez ostatnie miesiące autor odwiedzał różne ośrodki dla uchodźców, w których rejestrował codzienność przebywających tam osób. Fotografie Grabka pokazują stan zawieszenia, w jakim znaleźli się mieszkańcy tych miejsc. Mamy wrażenie, że nikt nie jest tu naprawdę, gdyż oczekiwanie stało się dominującym elementem codziennej egzystencji. Autor wypowiada się w imieniu swoich bohaterów:
 
Naszym życiem kierują procedury, których nie tylko nie rozumiemy, ale o których niewiele wiemy. Stają się one niespodziewaną przeszkodą na każdym naszym kroku. Decyzje administracyjne, od których – nie wiedzieć czemu – zależy nasza przyszłość, są ciągle opóźniane i często pozbawione uzasadnień.(…)
Żyjemy z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Bez żadnych gwarancji, że nie będą to stracone lata. Nie wiemy, czy pewnego dnia, wcześniej czy później, nie będziemy musieli powiedzieć swoim dzieciom, że wracamy do kraju…


Uchodźcy, Targowek, fot. Jan Grabek

W przejmujących fotografiach zobaczymy więc ciężką atmosferę życia emigrantów, których poczucie wyobcowania zasadza się nie tylko na braku możliwości komunikacji ale i odmiennych zwyczajach życia. Pozbawieni swojego naturalnego otoczenia, stłoczeni na małych przestrzeniach mieszkalnych wegetują bez prawa do pracy, szans na obywatelstwo polskie, edukacji językowej. Tylko dzieci są w stanie cieszyć się chwilą.

O autorach:
Olga Mielnikiewicz – filolożka i dziennikarka. W latach 2006-2009 realizowała projekty wodne i edukacyjne Polskiej Akcji Humanitarnej w Czeczenii i Afganistanie. Od 2009 zajmuje się edukacja globalną w Polsce, między innymi starając pokazaywać szerszej publiczności piękną i ciekawą twarz Afganistanu. Autorka publikacji edukacyjnych PAH i artykułów o Afganistanie.
Jan Grabek – (rocznik 1987) studiuje na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Fotografia Prasowa. Jest absolwentem Akademii Fotoreportażu. Interesuje się problematyką społeczną: migracją i współczesnym życiem rodzinnym.

Miasto: Gdańsk
Lokalizacja: Muzeum Narodowe
Ulica: Grobla I 8/11
Termin: 22.11.2011 – 04.12.2011
Godziny otwarcia: wtorek-środa-piątek: 11:00-17:00, czwartek: 12:00-18:00, sobota-niedziela: 11:00-16:00
Adres WWW: www.muzeum.narodowe.gda.pl
Wernisaż: 22 listopada (wtorek), godz. 19:00
Organizatorzy: Fundacja Młodego Kina , Muzeum Narodowe w Gdańsku, Polska Akcja Humanitarna

Zobacz także:
Konkurs "Wakacje z blondynką"
Śladami Marco Polo – Chiny poza utartymi szlakami
Zwycięzcy konkursu ''Street photo - każdy ma swoją historię''
Warsztaty fotografii przyrodniczej w Puszczy Białowieskiej
Recenzja: Nieznane twarze Marilyn Monroe
Panoramy w fotografii podróżniczej
Fotografia podróżnicza - porady na dobry początek
Neutralne filtry szare połówkowe w fotografii krajobrazowej
MAKRO – kilka porad na dobry i... tani początek
Rajd Dolnośląski - warsztaty fotograficzne w wydaniu Akademii Nikona

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.682s.