Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Chadar – lodowym szlakiem do Zanskaru


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Victor Hasselblad swoją karierę rozpoczął praktyką w zakładach Zeissa?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Chadar – lodowym szlakiem do Zanskaru
Dodał: Przemysław Imieliński 17.01.2018
W czwartek, 18 stycznia o godz. 19.00 w warszawskim kinie Luna odbędzie się pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów z wyprawy w Himalaje. Prezentacja odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań "Slajdy In Mundo w Lunie".


Stare karawanowe szlaki prowadzą do leżącego w Himalajach dawnego królestwa Zanskar. Pustynne, kolorowe góry, malownicze wioski, świat kultury tybetańskiej, a nade wszystko serdeczni ludzie sprawiają, że chętnie tam wracamy.

Chadar – lodowy szlak w Himalajach przyciąga turystów, fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie


W 2006 r. po raz pierwszy wybraliśmy się do Zanskaru zimą. Przełęcze na letnich szlakach są wtedy zasypane śniegiem. Jedyna możliwość dotarcia do wiosek w głębi gór to wędrówka po zamarzniętej rzece Zanskar. "Chadar" – bo tak miejscowi nazywają ten lodowy szlak – dostarczył nam wielu wrażeń. Rzeka na niektórych odcinkach była zamarznięta na całej szerokości, czasem szliśmy po wąskim pasku lodu nad brzegiem rwącej rzeki, innym razem lód był zbyt słaby i trzeba było przechodzić po skalnych trawersach. Pięknie wyglądały krawędzie lodu gdy ściekająca po nim woda zamarzała tworząc lodowe frędzelki.

Młodzi mnisi z klasztoru Lingshed, fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie


Kilka dni spędziliśmy w odciętych od świata wioskach, odwiedzając klasztory buddyjskie i przyglądając się niełatwemu życiu mieszkańców. Mimo wszechobecnego mrozu bardzo ciepło wspominamy spotkania z ludźmi i parujące czarki z tybetańską herbatą.

Lodospad, fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie


Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – przewodnicy trekkingowi, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja wędrowania po górach stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję, Kirgistan, a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe i poznawcze do Indii, zorganizowali ponad 150 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje i inne góry świata dla niewielkich grup oraz ponad 100 wypraw poznawczych, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Wydali przewodnik trekkingowy "Himalaje indyjskie" oraz album "Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów".
www.terra.waw.pl, www.festiwalterra.pl

Chłopiec prowadzi jaka do wodopoju, fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie


Slajdy "In Mundo" w kinie Luna
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa
5 października rozpoczęła się V edycja spotkań podróżniczych "In Mundo" w warszawskim kinie Luna! Co czwartek o godzinie 19.00 sala kinowa wypełnia się pasjonatami podróży. Najciekawsi globtroterzy, fotograficy, autorzy książek opowiadają historie z najdalszych zakątków świata. Na dużym kinowym ekranie oglądamy starannie wyselekcjonowane fotografie i słuchamy pełnych emocji opowieści.
W tym sezonie wraz z Arkadym Pawłem Fiedlerem, wnukiem wybitnego pisarza i podróżnika, przejedziemy Maluchem przez Azję. Odwiedzimy Polską Stację Antarktyczną. Powędrujemy przez tajemniczy Wielki Kaukaz. Monika Witkowska – zdobywczyni Korony Ziemi – opowie o wspinaczce na Broad Peak, trekkingu po lodowcu Baltoro i życiu w bazie pod K2. Wyruszymy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej i spotkamy współczesnych mieszkańców Syberii.
"In Mundo" to inicjatywa grupy autorów, którzy od wielu lat podróżują i fotografują przygotowując profesjonalne pokazy slajdów.

Bilet wstępu na pokaz: 18 zł
Przedsprzedaż przez nternet: www.kinoluna.novekino.pl oraz osobiście w kasie kina Luna

Program spotkań: www.slajdypodroznicze.pl

Zobacz także:
V Jurajski Festiwal Fotograficzny już w lutym!
Machinery HDR Effects – nowa wersja programu (3.0.48)
Rotolight Anova Pro 2 – rewolucyjne oświetlenie LED do studia i pracy w plenerze
Konkurs Fotograficzny "Wczoraj i dziś"
Gopro Hero5 Black i Hero5 Session w nowych cenach
Konsola Loupedeck do edycji zdjęć w programie Adobe Lightroom 6 i CC
Wyprawa lodowym szlakiem w Himalajach – spotkanie z Mateuszem Waligórą
Już tylko przez miesiąc można zgłaszać prace na konkurs Sony World Photography Awards 2018
Nowe drukarki Canon Pixma A2450 i A2460 dla użytkowników domowych
Zniżki dla małych firm na pakiet CorelDRAW Graphics Suite 2017
SnapBridge 2.0 – aplikacja do sterowania aparatami Nikona
Wernisaż wystawy "Metro by Ignacy50"
Afryka Środkowa – Pigmeje, goryle i najlepsza czekolada

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.583s.