Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Obiektywy i akcesoria  >  AF28-300mm F/3.5-6.3 XR Di VC LD Aspherical (IF) MACRO – pierwszy Tamron ze stabilizacją


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Założenia standardu Cztery Trzecie nakładają konstruktorom szczególne ograniczenia na dowolność konstrukcji obiektywów systemowych, dzięki którym nawet obiektywy szerokokątne umożliwiają uzyskanie poprawnego obrazu w każdym miejscu matrycy?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

AF28-300mm F/3.5-6.3 XR Di VC LD Aspherical (IF) MACRO – pierwszy Tamron ze stabilizacją
Dodał: Marcin Pawlak 07.03.2007
Pod tą tasiemcowa nazwą kryje się pierwszy obiektyw Tamrona wyposażony w układ optycznej stabilizacji obrazu. W ten sposób Tamron dołączył do coraz liczniejszego grona producentów oferujących technologie tego typu.


Tamron nie mógł ignorować sytuacji, w której spora część aparatów kompaktowych ma mechanizmy stabilizacji obrazu, a producenci tacy jak Sony, Pentax czy Olympus wprowadzili korektę położenia matrycy do korpusów cyfrowych lustrzanek. Odbywające się w Las Vegas targi PMA okazały się dobra okazją do zaprezentowania pierwszego obiektywu tej firmy, oferującego optyczną stabilizację obrazu. Co ciekawe, inaczej niż miało to miejsce w wypadku Canona, Nikona czy Sigmy, pierwszym obiektywem wyposażonym w firmową technologię VC (Vibration Compensation) nie jest drogi, jasny obiektyw dla zawodowców a typowy hiperzoom o zakresie ogniskowych 28-300 mm. Jest to zakres typowy dla "spacerzoomów " przeznaczonych do aparatów pełnoklatkowych, i takim też jest ten obiektyw, chociaż został konstrukcyjnie przystosowany do współpracy z lustrzankami cyfrowymi.


Tak tasiemcowa nazwa jak AF28-300mm F/3.5-6.3 XR Di VC LD Aspherical (IF) MACRO może wprawić w zakłopotanie, postaramy się zatem wyjaśnić pokrótce zastosowane w niej skróty:
 
XR (Extra Refractive) oznacza zastosowanie elementów ze szkła o wysokiej dyspersji. Ich wykorzystanie pozwala zmniejszyć rozmiary obiektywu.
Di tym symbolem oznaczane są obiektywy pełnoklatkowe dostosowane do współpracy z lustrzankami cyfrowymi.
VC oznacza obiektyw wyposażony w firmowy mechanizm kompensacji poruszeń aparatu. Ruchoma grupa soczewek przemieszczana jest w trzech osiach za pomocą przekładni ślimakowych i silników krokowych, a całością zawiaduje układ czujników bezwładnościowych wspomaganych procesorem RISC.
LD (Low Dispersion) obiektywy oznaczone tym symbolem zawierają elementy ze szkła o niskim współczynniku rozszczepienia, zwykle stosuje się je do ograniczenia aberracji chromatycznej.
Aspherical określenie to oznacza, że zastosowano elementy asferyczne. W wypadku tego obiektywu są to zarówno formowane soczewki szklane, jak i soczewki hybrydowe.
(IF) w ten sposób Tamron oznacza szkła wyposażone w mechanizm wewnętrznego ogniskowania. Dzięki niemu podczas ustawiania ostrości nie zmienia się długość obiektywu ani nie obracają się żadne elementy poza pierścieniem ustalania odległości. Pozwala to zwiększyć szczelność obiektywu i zwiększyć jego sztywność.
MACRO to dość mylące oznaczenie, określające w tym wypadku, że jak na obiektyw typu zoom, charakteryzuje się on niewielką odległością ostrzenia. W tym wypadku skala odwzorowania wynosi 1:3.
 
Jak przystało na obiektyw o tak dużym zakresie ogniskowych, ma on dość skomplikowaną budowę optyczną. Zbudowano go z 18 soczewek w 13 grupach, w tym soczewek asferycznych i wykonanych ze specjalnych rodzajów szkła (nisko- i wysokodyspersyjnego). Pozwoliło to, przy zachowaniu dobrych parametrów optycznych, zapewnić iście kompaktowe rozmiary nowego obiektywu, pomimo wbudowania w niego mechanizmu VC.
 
Data wprowadzenia do sprzedaży oraz cena nowego obiektywu nie są jeszcze znane.

Dane techniczne obiektywu: www.fotografuj.pl
Strona producenta: www.tamron.co.jp
Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.026s.