Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Muzeum snów- sfotografuj swój!


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Panoramiczne monitory komputerowe o proporcjach obrazu 16:10 niemal idealnie spełniają zasady Złotej Proporcji?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Muzeum snów- sfotografuj swój!
Dodał: Martyna Wiśniowska 15.04.2014
Gdy rozum śpi, budzą się… fantazje, pragnienia, upiory, wspomnienia. Każdy sen to osobna, niepowtarzalna historia. Serie obrazów tworzą opowieść niczym klatki taśmy filmowej. A gdyby je sfotografować?


Zdjęcia – interpretacje bądź próby opowiedzenia snów – stworzą rodzaj wizualnego sennika, staną się eksponatami Muzeum Snów. Dlaczego? Bo sny od wieków zajmują zarówno artystów, jak i naukowców, zarówno marzycieli, jak i racjonalistów. Bo wymykają się rozumowi. Bo bywają fascynujące, intrygujące, inspirujące. Mistrzowie symbolizmu XIX i XX w. swoje oniryczne wizje ukazywali w obrazach i rzeźbach. Baśniowość, ale też makabrę tych wizji ukaże wystawa czeskiego symbolizmu Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914, którą od 7 maja będzie można oglądać w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury



Akcja polegająca na budowie wirtualnego Muzeum Snów trwa od 8 kwietnia do 8 czerwca 2014. Wybrane sny zostaną później poddane interpretacji przez osobę robiącą to zawodowo. Wkrótce pojawi się informacja gdzie i kiedy odbędzie się spotkanie ze znawcą snów.
Wirtualne muzeum snów znajduje się tutaj: www.facebook.com
Co i gdzie należy wysłać?
Fotografie powinny przedstawiać autorską interpretację snu. Można to zrobić fotografując elementy przyrody, zjawiska atmosferyczne, dzieła sztuki czy okładki książek, ale też wykonane przez siebie prace artystyczne (np. kolaże). Inspiracją mogą być prace z wystawy, które można znaleźć tutaj: www.mck.krakow.pl. Do zdjęcia należy dołączyć tytuł lub opis (do 400 znaków). Zdjęcia przesłane w ramach akcji zostaną umieszczone w specjalnym albumie na profilu MCK na Facebooku. Będzie można je komentować i „lajkować”. Autorów zdjęć z największą liczbą „lajków” MCK nagrodzi albumami, gadżetami oraz wejściówkami na wystawę.
Czym jest Muzeum Snów?
Muzeum Snów nie ma swojej siedziby. Istnieje wszędzie i nigdzie. W wyobraźni. Na ekranie komputera. Jest intymne, a zarazem publiczne. Stara się uchwycić to, co z założenia jest ulotne.
Czy to w ogóle możliwe?
Jeszcze zanim powstały muzea w dzisiejszym rozumieniu, w XVI i XVII w. rozpowszechnione były gabinety osobliwości. Możnowładcy, artyści, naukowcy, znawcy – virtuosi i dilletanti – tworzyli zbiory złożone z rzadkich i intrygujących przedmiotów. Gabinety mogły gromadzić eksponaty z zakresu nauk przyrodniczych, fizyki, astronomii czy sztuki, a wśród ciekawostek można była znaleźć np. róg jednorożca, strusie jajo czy bezoar – kamień znajdowany w żołądkach niektórych zwierząt, który, jak wierzono, miał stanowić antidotum na trucizny.
 
Czy sen jest osobliwością?
To pytanie lepiej pozostawić bez odpowiedzi. Na pewno próba jego umuzealnienia jest zadaniem niecodziennym. Skoro każdy sen będzie muzealnym eksponatem to, jak przystało na muzeum, zostanie opatrzony „tabliczką” z opisem. I zgodnie z zasadami muzeum-forum – muzeum angażującego odbiorcę – każdy będzie mógł taki eksponat skomentować.

Ci, co śnią za dnia, wiedzą o wielu rzeczach niedostępnych dla tych, co śnią tylko nocą.
Those who dream by day are cognizant of the things which escape those who dream only by night.
Edgar Allan Poe, Eleonora, 1842



Regulamin do pobrania na: www.mck.krakow.pl


Zobacz także:
"Gabinet Dobrej Historii" panel dyskusyjny i finisaż wystawy Pawła Trzcińskiego
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu ogłasza konkurs "Zdrowie-podaj dalej"
Nabór fotograficznych projektów w ramach "Pokaż się"
Wyniki konkursu "Znienacka, z zaskoczenia, z ukrycia..."
Wyniki konkursu "Zimo, gdzie jesteś?"

Powrót do listy aktualności
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.561s.