Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sztuka  >  Kalendarium  >  Wystawa inHUMAN


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Zaprezentowany w 2003 roku Olympus E-1 był pierwszą lustrzanką należącą do systemu Cztery Trzecie – zaprojektowanego od podstaw w pełni cyfrowego standardu SLR?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa
Wystawa inHUMAN
Dodał: Błażej Organisty
Miasto: Wrocław
Lokalizacja: Leica 6x7 Gallery
Ulica: Mysia 3
Termin: 26.02.2016 – 03.04.2016
Godziny otwarcia: poniedziałek–sobota: 10–20, niedziela: 12–18
Adres WWW: www.leica-gallery.pl

W warszawskiej galerii Leica 6x7 trwa wystawa Pawła Bogumiła pt. inHUMAN. Ekspozycję można oglądać do 3 kwietnia. Pod koniec lutego ukazała się także książka o tym samym tytule. Zarówno wystawa jak i książka prezentują portrety małp wykonane w europejskich ogrodach zoologicznych.

O wystawie
Leica 6x7 Gallery Warszawa pokazuje wystawę Pawła Bogumiła pod przewrotnym tytułem „inHUMAN”. Ta gra słów doskonale oddaje skrajne emocje, których doświadczą oglądający, patrząc na 40 czarno-białych fotografii małp, które artysta sportretował przez kraty i szyby europejskich ogrodów zoologicznych. Niektóre fotografie budzą podświadomy lęk przed potężnymi zwierzętami – inne powodują, że widzowie mogą zacząć zastanawiać się, o czym myśli osoba na zdjęciu.

inHUMAN, fot. Paweł Bogumił


Wystawie towarzyszy album pod tym samym tytułem, „inHUMAN”, zawierający poszerzony zestaw portretów, opatrzony tekstami Adama Mazura, Agaty Czarnackiej i Macieja Trojana oraz zapisem rozmowy Wojtka Wieteski z Pawłem Bogumiłem.

Fragment tekstu dr Macieja Trojana
"W latach trzydziestych XIX wieku do londyńskiego zoo sprowadzono niezwykłe jak na owe czasy zwierzęta – szympansa o imieniu Tommy oraz orangutana imieniem Jenny. Były to czasy wiktoriańskie – małpy wystawione na widok publiczny były ubrane w dziecięce stroje, a do jedzenia i picia używały naczyń i łyżek. U zwiedzających zaciekawienie mieszało się z wyraźnym niepokojem, a gdy królowa Wiktoria osobiście odwiedziła zoo w 1842 roku, zapisała w dzienniku: „Jenny wydawała się nieprzyjemnie i nieznośnie ludzka”.

inHUMAN, fot. Paweł Bogumił


"Nic się od tamtego czasu nie zmieniło. Przez ogrody zoologiczne codziennie przewijają się tysiące ludzi. Obserwowanie zachowania małp, zwłaszcza człekokształtnych, budzi na twarzach zwiedzających uśmiech, a czasem niepokój. Obydwie reakcje towarzyszą nam wtedy, gdy zwierzęta zrobią coś, co rozpoznajemy jako zachowanie typowo ludzkie. Dociera do nas wówczas, że my również jesteśmy zwierzętami – krewnymi z rzędu naczelnych."

Fragment tekstu Agaty Czarnackiej
"[…] Co jest prawdą portretów zrobionych przez Pawła Bogumiła: Człowieczeństwo? Zwierzęcość? Zniewolenie? Obopólna fascynacja? Szczerość? Kohabitacja? Najgłębsze porozumienie na poziomie emocji? Odraza spleciona z ciekawością?

inHUMAN, fot. Paweł Bogumił


To nie tylko pytania, na które każdy musi sam sobie odpowiedzieć. Tak naprawdę przed takimi wątpliwościami stajemy za każdym razem, gdy nasz wzrok przyciągnie czyjkolwiek portret. Uruchomiony mechanizm podobieństwa, poszukiwanie „tego, które jest takie jak ja”, w sprzężeniu uruchamia mechanizm mimesis, naśladownictwa. Bo któż z nas nigdy nie uśmiechnął się do portretu uśmiechniętego dziecka?"

O artyście
Paweł Bogumił, ur. 1984. Absolwent studium fotograficznego Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Projekt „inHUMAN” znalazł się w finale konkursu „Earth 15” organizowanego przez „Lens Culture”. Oprócz tego Paweł Bogumił za cykle „inHUMAN” i „Floral Sketches” otrzymał nagrodę i wyróżnienie w konkursie International Photography Awards 2015.

Zobacz także:
Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka
Dolny Śląsk – miasta i miasteczka
Na nowo. Warszawiacy 1945–55
Przejście Moniki Cichosz
Marylin Monroe we Wrocławiu
Sansara Nepal
Wystawa Czarne i Białe
Wspólna wystawa w Galerii Łakomscy
The Endless City
317 days to Mars
Prace Ludmiły Popiel
Targi FILM VIDEO FOTO w Łodzi



Powrót do listy
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.978s.