Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Edycja obrazu  >  Warsztaty  >  Cyfrowe panoramowanie i zoomowanie


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Olympus E-3 potrafi sterować bezprzewodowo aż dziewięcioma lampami błyskowymi jednocześnie?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Cyfrowe panoramowanie i zoomowanie
Autor: Jarosław Zachwieja
Fotografując ludzi i miejsca w ruchu zazwyczaj zależy nam, aby uchwycić ten ruch również na nieruchomej fotografii. Nie zawsze nam się to jednak udaje, a w wielu sytuacjach ponowne wykonanie tego samego zdjęcia jest już niemożliwe. Na szczęście to, czego nie udało nam się osiągnąć podczas sesji zdjęciowej, możemy wykonać w domowym zaciszu za pomocą programu graficznego.

« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »

Fotografowie znają wiele prostych w teorii, choć niekoniecznie łatwych do wykorzystania w praktyce, technik zwiększania dynamiki swoich zdjęć. Najpopularniejsze polegają na odpowiedniej manipulacji aparatem już w trakcie naświetlania klatki. Pierwsza z nich to panning, zwana również panoramowaniem – polega ona na śledzeniu z aparatem w ręku poruszającego się obiektu podczas wykonywania zdjęcia. Uzyskuje się w ten sposób fotografię przedstawiającą wyraźny, ostry obiekt śledzony oraz rozmyte tło.

Przykład użycia pannigu w celu oddania na zdjęciu prędkości jadącego motocykla.

Druga technika najczęściej nosi nazwę zoomowania i sprowadza się do zmiany ogniskowej już po otwarciu migawki. Efektem jest uzyskanie ostrego centrum kadru oraz koncentrycznie rozmytych krawędzi obrazu, przy czym poziom rozmycia będzie coraz większy wraz ze zbliżaniem się do krawędzi obrazu. Zwiększa to w dużym stopniu dynamikę sceny, która sprawia wrażenie, jakby w kadrze zatrzymany został jakiś moment trwający zaledwie ułamek sekundy lub też wyjątkowo istotny. Może też posłużyć to do fantazyjnego "malowania światłem" na fotografiach.

Przykład wykorzystania zoomowania w celu dynamicznego ukazania fontanny.

Poprawne fotografowanie z wykorzystaniem obydwu tych technik wymaga wprawy możliwej do uzyskania wyłącznie przez regularne ćwiczenia oraz pewnej ręki – ruch aparatu (w przypadku panoramowania) oraz zmiana ogniskowej (podczas zoomowania) powinny być przeprowadzone płynnie i precyzyjnie. Nie zawsze jest to możliwe, a ponadto często nie dysponujemy niezbędnym wyposażeniem (np. aparat umożliwiający szybką zmianę ogniskowej podczas naświetlania w przypadku zoomowania). W takich sytuacjach możemy obydwa efekty z niezłym skutkiem zasymulować w programie graficznym.

Cyfrowe panoramowanie
Dodanie do zdjęcia efektu panoramowania nie jest trudne, o ile nie fotografowaliśmy obiektów o zbyt skomplikowanych kształtach. Idealnie nadają się do tego zdjęcia rozmaitych pojazdów, np. samochodów czy motocykli.


Przedstawione na powyższym przykładzie zdjęcie nie prezentuje się najlepiej – pstrokate tło odwraca uwagę oglądającego od samochodu. Z kolei zamrożona krótkim czasem otwarcia migawki scena wydaje się pokazywać nie jadący szybko pojazd, lecz sunący leniwie ulicą lub wręcz stojący w korku. W celu zasymulowania ruchu tła fotografowanej sceny wykorzystamy filtr Photoshopa o nazwie Poruszenie (Motion Blur). Cała trudność polega na takim zmodyfikowaniu obrazu, aby interesujący nas obiekt na pierwszym planie pozostał ostry.


Otwieramy zdjęcie w Photoshopie i dwukrotnie duplikujemy je tworząc dwie nowe warstwy obrazu poleceniem Warstwa | Powiel warstwę (Layer | Duplicate Layer). Następnie klawiszem [Q] uaktywniamy narzędzie Szybka Maska (Quick Mask) i na górnej warstwie zaznaczamy za pomocą Pędzla (Brush Tool) kształt samochodu. Pamiętajmy, aby pojazd był dobrze obrysowany – zaznaczenie może delikatnie nachodzić na tło, lecz w żadnym wypadku nie powinno pomijać żadnego z elementów obiektu na pierwszym planie.
« poprzednia strona 1|2|3 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.62s.