Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Sprzęt  >  Testy praktyczne  >  TEST: AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR - pełnoklatkowy hiperzoom Nikona


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwsze cyfrowe zdjęcie powstało ponad 30 lat temu?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

TEST: AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR - pełnoklatkowy hiperzoom Nikona
Autor: Marcin Pawlak
Mieliśmy okazję przetestować jeden z najnowszych pełnoklatkowych szkieł Nikona, uniwersalny zoom o zakresie ogniskowych od 28 mm do 300 mm. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami testu tego interesującego obiektywu.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6 następna strona »

Hiperzoomy, zwane też w naszym kraju swojsko spacer zoomami, to jeden z bardziej kontrowersyjnych rodzajów obiektywów. Ich historia zaczęła się jeszcze za czasów, gdy podstawowym narzędziem fotoamatora była analogowa lustrzanka. Wielu nabywców szybko dochodziło do wniosku, że nie mają najmniejszej ochoty na stałą żonglerkę kilkoma obiektywami – dla nich właśnie powstały obiektywy o możliwie największym zakresie ogniskowych – od szerokiego kąta do długiego tele, o zakresie ogniskowych typowo 28-200 mm (ostatnio 28-300 mm). Chociaż analogowe lustrzanki znikły niemal całkowicie z rynku, spacerzoomy przeznaczone dla amatorskich lustrzanek cyfrowych cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego, gdyż pozwalają na zarejestrowanie jednym obiektywem zarówno ogólnego planu:

AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR, ogniskowa 28 mm


jak i zbliżenia odległego obiektu:

AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR, ogniskowa 300 mm

Obiektywy tego rodzaju od początku budziły jednak sprzeczne uczucia. Amatorzy, zwłaszcza początkujący lub fotografujący okazjonalnie, byli nimi zachwyceni – otrzymali do dyspozycji obiektyw, który jest bardzo uniwersalny. Zawodowcy wychodzili z założenia, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego – i też mieli rację. Lista grzechów hiperzoomów jest długa: problemy z jakością obrazu, zwłaszcza na krańcach zakresu ogniskowych czy mały otwór względny eliminowały je z zastosowań profesjonalnych.
 
W tym kontekście jeden z najnowszych obiektywów Nikona, AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR, jest propozycją dość zaskakującą. Jako hiperzoom, ideologicznie niemal przypisany jest zastosowaniom amatorskim. Tymczasem w ofercie Nikona brak pełnoklatkowego korpusu dla amatorów – no chyba, że za taki uznamy Nikona D700. Wspomniany Nikkor jest bowiem konstrukcją pełnoklatkową, o polu obrazowym obejmującym kadr 36x24 mm.

AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR - nowy, pełnoklatkowy hiperzoom Nikona.

Ów kontrowersyjny obiektyw otrzymaliśmy do testów juz kilka dni po światowej premierze, i w ciągu kilku dni mogliśmy sprawdzić, jak się sprawuje we współpracy z korpusem Nikon D3S. Z naszymi wrażeniami możecie się zapoznać na kolejnych stronach.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.484s.