Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Aktualności  >  Wydarzenia  >  Sony World Photography Awards 2016 – galeria zwycięzców


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Pierwszy nowoczesny obiektyw zmiennoogniskowy powstał już w 1948 roku, najstarsza zaś tego typu konstrukcja pochodzi z przełomu XIX i XX wieku?
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Sony World Photography Awards 2016 – galeria zwycięzców
Autor: Błażej Organisty
Irański fotograf Asghar Khamseh, autor poruszających portretów ofiar oblania kwasem, zdobywa nagrodę L’Iris d’Or, tytuł Fotografa Roku w kategorii profesjonalnej oraz 25 000 dolarów. Kei Nomiyama z Japonii zdobywa tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej za najlepsze pojedyncze zdjęcie. Ogłoszono także zwycięzców w czternastu kategoriach profesjonalnych.

« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6 następna strona »

World Photography Organisation ogłosiła zwycięzców jednego z największych konkursów fotograficznych na świecie. W Sony World Photography Awards 2016 wzięli udział fotografowie ze 186 krajów, którzy zgłosili łącznie rekordową liczbę 230 103 zdjęć. Prace zwycięzców i finalistów są prezentowane na wystawie w londyńskim Somerset House w dniach od 22 kwietnia do 8 maja.

Wszyscy członkowie jury byli pełni podziwu dla prac Fotografa Roku, który przez swoje zdjęcia rzuca światło na straszliwe ludzkie tragedie – skomentował Dominique Green, przewodnicząca jury kategorii „Fotografia dokumentalna”.

Honorowy komitet sędziowski zdecydował, że prestiżową nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku otrzyma irański fotoreporter, Asghar Khamseh.

Zdjęcia Khamseha wybrano spośród prac, które zwyciężyły w czternastu kategoriach profesjonalnych. Jego poruszająca seria portretów zatytułowana „Fire of Hatred” („Ogień nienawiści”) dotyka problematyki społecznej związanej z brutalnymi atakami kwasem. W czasie ceremonii wręczenia nagród w Londynie, w obecności najwybitniejszych postaci branży fotograficznej, Asghar Khamseh został ogłoszony zdobywcą nagrody pieniężnej w wysokości 25 tysięcy dolarów. Podczas uroczystości ogłoszono także nazwiska zwycięzców i finalistów wszystkich 14 kategorii profesjonalnych.

W czasie tej samej gali World Photography Organisation poinformowała, że Kei Nomiyama z Japonii zdobył tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej i otrzymał nagrodę w wysokości 5000 dolarów. Dodatkowo ogłoszono także zdobywców tytułu Fotografa Roku w kategorii młodzieżowej i w programie Student Focus. Wszyscy zwycięzcy otrzymali także najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony.

Na konkurs co roku zgłaszana jest ogromna ilość znakomitych prac z całego świata – komentuje Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. – Udział w konkursie to dla każdego fotografa szansa na dostrzeżenie przez branżę i rozwój kariery. Mam nadzieję, że zdjęcia tegorocznego zwycięzcy staną się inspiracją dla innych fotografów i że pomogą poszerzać zakres ich twórczych zainteresowań oraz popularyzować fotografię.

Konkurs Sony World Photography Awards co roku prezentuje to, co najlepsze w fotografii. Udział może wziąć każdy: zgłoszenie jest bezpłatne. SWPA to obecnie jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie fotografii, a znalezienie się na liście finalistów lub laureatów może pozytywnie wpłynąć na rozwój kariery każdego fotografa.

NAGRODA L’IRIS D’OR I TYTUŁ FOTOGRAFA ROKU – ASGHAR KHAMSEH


fot. Asghar Khamseh, Sony World Photography Awards 2016


Asghar Khamseh urodził się w Teheranie w 1963 r. Pracuje dla irańskiej Mehr News Agency, skupiającej się na kwestiach społecznych.

Nagrodzony reportaż „Fire of Hatred” („Ogień nienawiści”) to poruszająca seria portretów ofiar oblania kwasem. Te piękne, skłaniające do refleksji prace zwracają uwagę na kwestie społeczne związane z okrutnymi aktami przemocy: od uszkodzeń fizycznych i traumy psychologicznej po stygmatyzację społeczną i zrzucanie winy na ofiary, którymi są głównie kobiety i dzieci.

Portrety osób oszpeconych przez akty przemocy to niewątpliwie bardzo trudny temat, którego jednak fotografia dokumentalna w swojej długiej historii nie starała się unikać – mówi o zwycięskich fotografiach Dominique Green, przewodnicząca jury kategorii „Fotografia dokumentalna”. – Siła serii „Fire of Hatred” Asghara Khamseha polega na tym, że umożliwia ona widzowi stanięcie twarzą w twarz z bardzo osobistymi obrazami, których uważne obejrzenie może okazać się dużym wyzwaniem. Te zdjęcia zmuszają do empatii i szacunku, dzięki czemu osoba oglądająca ze zwykłego widza staje się świadkiem. Wszyscy członkowie jury byli pełni podziwu dla tych prac, które rzucają światło na straszliwe ludzkie tragedie.
« poprzednia strona 1|2|3|4|5|6 następna strona »
Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 1.315s.