Poradnik kupującego ABC fotografii – kompozycja
Strona główna  >  Praktyka  >  Porady praktyczne  >  Co to są banki zdjęć i jak kupować fotografie cz.3


Jeśli chcesz być na bieżąco z tym,
co dzieje się w świecie fotografii oraz otrzymywać informacje o nowych artykułach publikowanych w naszym serwisie, zapisz się do FOTOlettera.


Zapisz Wypisz

Porównywarka Porównywarka kompaktów Porównywarka kompaktów Porównywarka lustrzanek Porównywarka obiektywów
Czy wiesz, że ...
Mimo zastosowania mniejszego przetwornika obrazu, wizjer Olympusa E-3 dorównuje jasnością i wielkością konkurencyjnym aparatom półprofesjonalnym z matrycami APS-C.
Polecamy

Patagonia 2012

FotoGeA.com O fotografowaniu i podróşach

Akademia Fotoreportażu

FotoIndex

Chronoskron

Foto moon pl
 
Kurs Fotografii Warszawa

Co to są banki zdjęć i jak kupować fotografie cz.3
Autor: Maciej Janik
Tworząc prezentację, plakat lub jakikolwiek inny projekt graficzny czasem chcielibyśmy umieścić w nim jakieś zdjęcie przedmiotu, bądź sytuacji, których nie mamy w naszej kolekcji zdjęć. Niekiedy możemy chodzić z aparatem miesiąc na próżno szukając potrzebnego ujęcia. Wtedy z pomocą przychodzą nam banki zdjęć, w których kupowanie fotografii i grafik wektorowych jest dziecinnie proste.


Abonamenty i kredyty
Niektóre serwisy sprzedające zdjęcia oferują nam dwa sposoby zakupu fotografii, za kredyty (jest to dobra metoda, kiedy potrzebne jest nam jedno zdjęcie/grafika) lub w ofercie abonamentowej. Drugi sposób daje nam możliwość pobierania zdjęć wg ustalonego limitu.


Depositphotos oferuje nam plany miesięczne oraz plany dzienne, które pozwalają nam pobierać pliki w limitach miesięcznych i dziennych. W obu ofertach czas trwania danego planu to okres od miesiąca do roku, a limity pobrań możemy sobie ustalić następująco:
  • 5–5000 obrazów miesięcznie
  • 5–200 obrazów dziennie

Jeśli piszemy artykuły, przygotowujemy okładki płyt CD oraz książek, czy też plakaty zapowiadające wydarzenia kulturalne abonament będzie dla nas najlepszym wyborem, ponieważ ceny ilustracji będą niższe, niż gdybyśmy płacili za nie kredytami (pod warunkiem, że wykorzystamy nasz plan w 100%, ponieważ niewykorzystane w danym dniu/miesiącu limity przepadają, tj. nie kumulują się na przestrzeni kilku dni/miesięcy). Dodatkowym atutem jest fakt, iż abonament pozwala nam pobierać pliki w dowolnym rozmiarze.
Plan abonamentowy "rozpoczyna się" w momencie jego aktywacji w profilu użytkownika – na przykład, jeśli aktywujemy abonament dzienny w środę o 15.00, możemy pobrać np. 5 zdjęć do godziny 15.00 w czwartek, potem rozpoczyna się następny dzień abonamentowy. Możemy aktywować kilka planów równocześnie, wówczas limity będą się łączyć, a każdy plan będzie miał swój własny czas "odnowienia".
Jeśli jednak jest nam potrzebne jedno, konkretne zdjęcie, a sytuacja jest wyjątkowa, bo z reguły nie brakuje ci dobrych fotografii, lepszym wyborem będzie kupienie obrazu za kredyty. Musimy jednak pamiętać, że wybierając ten sposób płatności, cena pliku jest zależna od jego wielkości. Zakupione kredyty są ważne przez rok, jeśli nie wykorzystamy ich w tym czasie ich ważność wygaśnie.
Na przykładowym obrazie widzimy ceny w kredytach. Biorąc pod uwagę, że 100 kredytów to ok. 300 zł, łatwo policzyć sobie cenę za jedno zdjęcie.


Licencja standardowa i rozszerzona
Wszystkie pliki, które kupujemy w ofercie abonamentowej, są obrazami objętymi licencją standardową. Za licencję rozszerzoną musimy zapłacić za pomocą kredytów. Podstawową różnicą między tymi licencjami jest fakt, że licencja standardowa nie pozwala nam używać zakupionych obrazów w celu odsprzedawania ich i/lub zarabiania na nich w jakikolwiek inny, bezpośredni sposób. Jeśli chcemy dowiedzieć się dokładniej na co pozwala licencja rozszerzona możemy rzucić okiem na zestawienie porównujące licencje.

Użycie plików
Niezależnie od licencji jaką wybierzemy musimy przestrzegać pewnych norm prawnych. Dozwolone jest użycie plików do projektu przeznaczonego dla klienta, pod warunkiem, że poinformowaliśmy go, że prawa autorskie do pliku pozostają u jego twórcy i nie są mu przekazywane. Jednak my sami zachowujemy również prawa autorskie do dzieła w przypadku, gdy podlega ono pod definicję dzieła zależnego. W umowie o licencji standardowej czytamy:

  • Dozwolone dzieło zależne oznacza dzieło autorskie składające się z pliku, który został wystarczająco zmodyfikowany, skutkując stworzeniem oddzielnego oryginalnego dzieła, które daje autorowi prawo własności i ochrony praw autorskich
    Niezależnie od licencji mamy prawo dożywotnio wykorzystywać plik, nawet po wygaśnięciu naszego abonamentu (pod warunkiem, że materiał został użyty po raz pierwszy nie później niż sześć miesięcy po jego nabyciu). Możemy pobierać obraz przez rok od jego zakupienia. Żadna licencja nie daje nam jednak możliwości odsprzedawania pliku, które pobraliśmy z banku zdjęć.

Warto dodać, iż do każdego kupionego zdjęcia, które przestawia rozpoznawalne osoby dostajemy zgodę na rozpowszechnianie wizerunku (ang. Model Release).

Płatności
Depositphotos akceptuje płatności z następujących systemów płatności:

  • PayPal;
  • Moneybookers;
  • WebMoney.Wszystkie płatności powinny być wykonywane w dolarach amerykańskich. Oczywiście nie ma żadnych opłat związanych z utworzeniem, użytkowaniem i utrzymaniem konta na Depositphotos. Depositphotos gwarantuje poufność danych i najściślejsze środki bezpieczeństwa do ochrony danych osobistych i informacji o koncie.

Program partnerski
Program partnerski jest internetowym systemem, który umożliwia uczestnikom zarabianie prowizji poprzez promowanie Depositphotos wśród znajomych, rodziny i klientów. Kiedy polecamy nowego kupującego lub sprzedającego na Depositphotos poprzez unikatowy link, jaki otrzymamy, nasza prowizja zostanie automatycznie przelana na konto.


Często zadawane pytania: pl.depositphotos.com
Plany i ceny: pl.depositphotos.com


Zobacz także:
Co to są banki zdjęć i jak zarobić na sprzedaży fotografii cz. 2
Co to są banki zdjęć i jak zarobić na sprzedaży fotografii cz. 1


Powrót do listy artykułów
Konkurs  Konkurs
Nocą wszystko wygląda inaczej

Pod osłoną nocy świat wygląda inaczej. Przenikają go miejskie światła, iluminacje budynków i głębia czerni. Fotografowanie przy słabym oświetleniu nie należy do najłatwiejszych, ale może przynieść fantastyczne, oryginalne efekty i wiele radości. Zabierzcie aparaty na nocną wyprawę i pokażcie, co uda Wam się uchwycić!
Nocą wszystko wygląda inaczej
 
Ostatnio dodane zdjęcie:
[30.11.2018]
Autor:
Ilona Idzikowska
 
Dodaj swoje zdjęcie
Przejdź do galerii
Poprzednie konkursy
Nagrody w konkursie

 


AKTUALNOŚCI | SPRZĘT | EDYCJA OBRAZU | TEORIA | PRAKTYKA | SZTUKA
Mapa serwisu mapa serwisu Reklama reklama Kontakt kontakt
Czas generacji: 2.524s.